Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat


Resultat SM 2016
SM 2016 Sportklass
Härkeberga PoängPlockarCup 2016
Akro VM i Annecy 2016  http://wpac-annecy-2016.com/
Slutresultat Sverige Cup 2015
Plats NamnÅreKittelfjällTotalt

1 Lars-Anders Jonsson 660 949 1609
Olov Nydahl 647774 1421
Hans Gustavsson 484 779 1263
Magnus Eriksson 90 905 995
5 Ole Jonny Rønneberg 0 993 993
6 Stefan Rolèn 90 835 925
7 Øyvin Nyjordet 0 844844
8 Ulf Nylander 0 665 665
9 Patrik Nietlisbach 650 0 650
10 Jonas Svedberg 133 497 630
11 Magnus Österberg 402 0 402
12 Cecilia Granerot 301 0 301
13 Johan Sjöström 290 0 290
14 Olle Gustafsson 123 124 247
15 Emanuel Brodin 0 232 232
16 Andreas Florén 123 0 123
16 Mats Andersson 123 0 123
16 Staffan Rolfsson 123 0 123
16 Johanna Lönngren 123 0 123
16 Jenny Persson 123 0 123
21 Mauritz Sjöström 122 0 122
21 Tommy Nilsson-Hedman 122 0 122
21 Daniel Lehnberg 122 0 122
24 Simon Wigenstedt 106 0 106
25 Magnus Hjelm 90 0 90
26 Mats Arctaedius 0 45 45
27 Fredrik Lindholm 42 0 42
28 Robert Eriksson 0 35 35
 
Resultat SM 2015- overall (totalt 24 deltagare)

1 Lars Anders Jonsson Serial 2691p
2 Matts Eliasson Serial2539p
3 Håkan Lindqvist Serial 2538p
4 Johnny Bergholtz Serial2225p
5 Andreas Jägerhag Serial 2124p
6 Magnus Eriksson Sport 2112p
7 Lars Melin Falkenström Serial 2110p
8 Simon Wigenstedt Sport 1761p
9 Tobias Hinas Fun 1726p
10 Nils Åke Carlsson Serial 1682p
11 Magnus Österberg Sport 1674p
12 Sebastian Persson Fun 1548p
13 Åke Kindbladh Sport 1011p
14 Jan Järnesjö Serial 1010p
15 Christer Lundh Sport 981p
16 Jenny Persson Sport 937p
17 Anders Bogghed Sport 865p
18 Peter Fredriksson Sport 772p
19 Johanna lönngren Fun 539p
20 Ulf Carling Sport 473p
21 Lars Eriksson Sport 447p
22 Andreas Alexandersson Sport 364p
23 Christoffer Engström Fun 63p
24 Lars Agnas Fun 25p

Lag-SM 2015 (totalt 11 lag)
1 Åre 6529p Larsa, Magnus E, Tobbe
2 C2K1 6110p Johnny, Andreas, Simon
3 Cirrus1 4721p Falkenström, Magnus Ö, Jenny
 
Resultat Sverige Cup 2014
Lars Anders Jonsson 1733
Hans Gustavsson 1714
Stefan Rolen 1688
Olle Gustafsson 1337
Johan Sjostrom 1163
Mats Arctaedius 919
Robert Eriksson 706
Emanuel Brodin 702
Jonas Svedberg 473
 
Resultat SM 2014-overall
1 Magnus Österberg 5734
2 Matts Eliasson  4780
3 Rasmus Persson  4569
4 Larsa Jonsson  4171
5 Andreas Jägerhag 3864
6 Fredrik Ahl  3831
7 Johnny Bergholtz 3541
8 Tor Jansson  3451
9 Magnus Eriksson  3422
10 Lars Melin Falkenström 3261
11 Simon Wigenstedt 2749
12 Håkan Lindqvist  2446
13 Finn Madsen  2381
14 Anna Rydh  2103
15 Mats Andersson  2095
16 Tobbe Hinas  2017
17 Jenny Persson  1629
18 Johanna Lönngren 1535
19 Kristoffer Engström 1265
20 Mats Danielsson  1152
21 Herman Grönqvist 1086
22 Lasse Eriksson  724
23 Charlie Jägerhag 199
24 Janne Järnesjö  0
Sportclass SM
Fredrik Ahl  3831
Magnus Eriksson  3422
Simon Wigenstedt 2749
Finn Madsen  2381
Tobbe Hinas  2017
Jenny Persson  1629
Johanna Lönngren 1535
Kristoffer Engström 1265
Mats Danielsson  1152
Herman Grönvall  1086
Lasse Eriksson  724
Charlie Jägerhag 199
Funclass SM
Fredrik Ahl  3831
Magnus Eriksson  3422
Tobbe Hinas  2017
Johanna Lönngren 1535
Kristoffer Engström 1265
Lag-SM

1:a Cirrus 1 11098p
 Magnus Österberg 5734 
 Anna Rydh  2103 
 Lars Melin Falkenström 3261 

2:a C2K 8458 p
 Fredrik Ahl  3831 
 Herman Grönqvist 1086 
 Johnny Bergholtz 3541 

3:a VSK 8253p
 Simon Wigenstedt 2749 
 Lasse Eriksson  724 
 Matts Eliasson  4780 

Totalresultat Sverige Cup 2013
Placering Name  Points
1 Magnus Österberg 1352
2 Johan Sjöström  1215
3 Magnus Eriksson  986
4 Mats Arctaedius  906
5 Tobias Hinas  903
6 Jenny Persson  803
7 Hans Gustavsson  768
8 Patrik Nietlisbach 621
9 Olle Gustafsson  517
10 Robert Eriksson  427
11 Mikael Kjellman  293
12 Fredrik Lindholm 264
13 Staffan Rolfsson 210
 

SC_Åre_2013_SEP

 
Magnus Österberg 751 p
Tobias Hinas 562 p
Jenny Persson 468 p
Fredrik Lindholm 264 p
Staffan Rolfsson 210 p
Olle Gustavsson 210 p
Patrik Nitliesbach 210 p
Lars Gjelten 0 p

  SC 2013 Kittelfjäll juni
   RankComp. scorePilot
1 1487.0 Ole Jonny Rönneberg
2 1300.0 John Bjørnback
3 1215.0 Johan Sjostrom
4 906.0 Mats Arctaedius
5 818.0 Øyvin Nyjordet
6 768.0 Hans Gustavsson
7 733.0 Thor Eirik Lund
8 590.0 Magnus Eriksson
9 470.0 Bård Håkstad
10 427.0 Robert Eriksson
11 394.0 Robert Bye


Resultat SC Åre maj 2013

#IdNameSponsorTotal
1 1 Magnus Österberg Cardiopleia.se 601
2 11 Patrik Nietlisbach   411
3 10 Magnus Eriksson   396
4 3 Tobias Hinas WWW.HINAS.SE 341
5 2 Jenny Persson Cardiopleia.se 335
6 8 Olle Gustafsson   307
7 4 Mikael Kjellman   293
8 12 Lars Anders Jonsson www.skysport.se / Ozone

 

Resultat XC-SM 2013

# Namn Klass poäng

1 Magnus Österberg D 3067

2 Håkan Lindquist D 2999

3 Lars M Falkenström D 2334

4 Tor Jansson D 2012

5 Magnus Eriksson D 1658

6 Patrik Nietlisbach D 1579

7 Jenny Persson C 1309

8 Rasmus Persson D 1268

9 Åke Kindblad D 958

10 Andreas Floren C 884

11 Cecilia Granerot  C 881

12 Lars Ericsson B 741

13 Mats Andersson D 709

14 Kristoffer Engström B 531

15 Oliver Thurman D 524

16 Matts Eliasson D 38

Lag SM 2013

1 Cirrus SFK  6710p
(Magnus Österberg, Lars M Falkenström, Jenny Persson)

2 Fenix SFK 5011p
(Håkan Lindquist, Tor Jansson)

3 Åre 1 2812p

(Patrik Nietlisbach, Oliver Thurman, Mats Andersson)

4 Åre 2 1765p

(Andreas Floren, Cecilia Granerot)

5 Glidflygarna 1658p

(Magnus Eriksson)

6 CPS 1268p

(Rasmus Persson)

7 Frisksportarna 958p

(Åke Kindblad)

8 VSK 779p

(Lars Ericsson, Matts Eliasson)

9 GSFK 531p

(Kristoffer Engström)

 

Resultat SM i distans 2012

# Namn Klass  poäng

1 Magnus Österberg  D 3845

2 Tor Jansson D 3006

3 Matts Eliasson D 3001

4 Oliver Thurman D 2868

5 Lars Falkenström D 2831

6 Anna Rydh D 2274

7 Marko Wramén B 2236

8 Andreas Järehag D 1956

9 Jenny Persson C 1800

10 Magnus Eriksson D 1714

11 Andreas Alexandersson C 1512

12 Anders Gustafsson D 1469

13 Lars Ericsson B 977

14 Pierre Serck-Hansen D754

 


Lag-SM  
   
1 Cirrus  
Magnus Österberg 3827
Lars M Falkenström 2826
Anna Rydh 2269
  8922
2 VSK  
Pierre Serck-Hanssen 752
Matts Eliasson 2999
Andreas Alexandersson 1345
  5096
3 Fenix  
Tor Jansson 2990
Anders Gustafsson 1469
  4459
4 CPS  
Marko Wramén 2235
   
5 Cirrus 2  
Jenny Persson 1794
   
   
   
Sportklass SM 2012  
1 Marko Wramén 2235
2 Jenny Persson 1794
3 Andreas Alexandersson 1345
4 Lars Ericsson 926

 

 

 

Resultat Nordic i akro 2-5 augusti 2012

Namn i fet stil tävlade också i SM. SM-resultat inom parentes.

 

 

#NamnLandpoäng

1 (1)Pål Hammar RognøySWE184,3

2Dennis WolthersDEN     175,5

3 (2)Mikael KjellmanSWE173,1

4Rolf DaleNOR     171,6

5Kjartan AndvikNOR     168,3

6Lars GjeltenNOR     167,7

7 (3)Emil SelinSWE156,1

8Amund LøvlandNOR     150,7

9Luis Mickey FonsecaNOR     140,0

10 (4)Martine EngSWE126,1

11 (5)Martin KjellmanSWE125,7

12 (6)Blazej MacieszonekSWE125,4

13Frode LøtvedtNOR     101,1

14 (7)Henrik van de MeulebroukSWE92,8

15 (8)Tobias HinasSWE88,8

16Mette Lindorff AagesenDEN     88,2

17Örs PetnehazyHUN     86,4

18 (9)Oliver ThurmannSWE      75,1

Totala resultat här:

 

 

 

 

 

Resultat SM i akro 18-21 augusti 2011


1. Pål Hammar Rognøy 333,2 poäng
2. Emil Selin 324,1 poäng
3. Jonas Andrén, 283,7
4. Martin Kjellman 227,4
5. Henrik van de Meulenbrouck 208,1
6. Sofia Berglund 195,8
7. Mikael Kjellman 191,3
8. Martine Eng 183,5

För mer information och fullständiga resultat se www.nordicopen.downteam.com

 

 

 

 

SC Kittelfjäll 2011

2011-07-07 to 2011-07-10

Total results

Provisional

Task

Date

Distance

 

T1 torsdag

2011-07-07 17:10  

 25,3 km

Race to Goal with 1 startgate(s)

T2 fredag-1

2011-07-08 12:00  

 28,9 km

Race to Goal with 1 startgate(s)

T3 fredag2

2011-07-08 16:45  

 17,6 km

Race to Goal with 1 startgate(s)

T4 Söndag

2011-07-10 11:20  

 62,4 km

Race to Goal with 1 startgate(s)

 

#

Id

Name

 

Nat

Glider

Sponsor

T 1

T 2

T 3

T 4

Total

1

8

Olov Nydal

M

SWE

Axis Mercury

 

110

756

710

974

2550

2

4

Johan Sjöström

M

SWE

Airwave Magic 5

 

142

718

648

1000

2508

3

6

Emanuel Brodin

M

SWE

Ozone Vibe

 

92

672

513

965

2242

4

2

Jonas Svedberg

M

SWE

Gradient Avax XC 2

 

90

685

592

607

1974

5

3

Hans Gustavsson

M

SWE

Apco Lambada

 

125

355

510

824

1814

6

1

Robert Eriksson

M

SWE

Axis Vega 3

 

90

358

535

286

1269

7

5

Åke Larsson Snygg

M

SWE

Nova Factor

 

125

375

185

371

1056

8

7

Ulirk Ericsson

M

SWE

Mac Envy

 

90

254

194

254

792

9

9

Mats Arctaedius

M

SWE

Axis Venus

 

 

 

 

453

453

 

 

 

 

 

 

SM i distans 2011 Portugal

   
Resultat öppen klass      
           
Plats Namn   Vinge Klass Total poäng
1 Magnus Österberg Ozone R11 O 2559
2 Larsa Jonsson Ozone R10 O 2528
3 Jocke Johansson Ozone R10 O 2383
4 Fredrik Lindholm Ozone R10 O 2089
5 Magnus Eriksson Ozone R11 O 2088
6 Matts Eliasson Ozone R11 O 2079
7 Tobias Hinas Ozone R11 O 1936
8 Anna Rydh Ozone M4 D 1870
9 Lars M Falkenström Ozone M4 D 1835
10 Håkan Lindqvist Ozone M4 D 1672
11 Tor Jansson Ozone M4 D 1642
12 Stefan Rolén Accis Mercury O 1572
13 Janne Järnesjö Ozone R10 O 1408
14 Marko Wramén Nova Mentor 2 B 1292
15 Lars Ericsson Ozone R10 O 1241
16 Mats Andersson Ozone M3 D 1218
17 Jenny Persson UP Summit XC C 1204
18 Rasmus Persson Gin GTO D 1124
19 Anders Gustafsson Ozone Delta C 1044
20 Jonas Ostwald Ozone Delta C 1007
21 Olle Gustafsson Ozone M4 D 562
22 Anders  Bogghed Ozone Delta C 554
23 Fredrik Lotse Ozone Delta C 335

 

 

Resultat serieklass (B-D)

     
           
Plats Namn   Vinge Klass Total poäng
1 Anna Rydh Ozone M4 D 1870
2 Lars M Falkenström Ozone M4 D 1835
3 Håkan Lindqvist Ozone M4 D 1672
4 Tor Jansson Ozone M4 D 1642
5 Marko Wramén Nova Mentor 2 B 1292
6 Mats Andersson Ozone M3 D 1218
7 Jenny Persson UP Summit XC C 1204
8 Rasmus Persson Gin GTO D 1124
9 Anders Gustafsson Ozone Delta C 1044
10 Jonas Ostwald Ozone Delta C 1007
11 Olle Gustafsson Ozone M4 D 562
12 Anders  Bogghed Ozone Delta C 554
13 Fredrik Lotse Ozone Delta C 335

 

 

Resultat serieklass sport (B-C)

   
           
Plats Namn   Vinge Klass Total poäng
1 Marko Wramén Nova Mentor 2 B 1292
2 Jenny Persson UP Summit XC C 1204
3 Anders Gustafsson Ozone Delta C 1044
4 Jonas Ostwald Ozone Delta C 1007
5 Anders  Bogghed Ozone Delta C 554
6 Fredrik Lotse Ozone Delta C 335
           
           
Sverige Cup i Åre juni 2011

En deltävling i Sverige Cup flögs i Åre och i Tallhed 2-5 juni 2011.

 

Totalt resultat i öppna klassen:

1. Magnus Eriksson (Ozone R11), 846 poäng

2. Marko Wramén (Nova Mentor 2), 578 poäng

3. Olle Gustafsson (Ozone Mantra 4), 575 poäng

4. Fredrik Lindholm (Ozone R10.2), 546 poäng

4. Hans Gustavsson (Apco Lambada), 546 poäng

6. Magnus Österberg (Ozone R11), 539 poäng

7. Jenny Persson (UP Summit XC), 350 poäng

8. Olov Nydahl (), 335 poäng

9. Ulf Nylander (Axis Mercury), 176 poäng

9. Lars Nilsson (Ozone Addict), 176 poäng

9. Fredrik Lotse (Ozone Delta), 176 poäng

 

Resultat för serieklass:

1. Marko Wramén (Nova Mentor 2), 578 poäng

2. Olle Gustafsson (Ozone Mantra 4), 575 poäng

3. Hans Gustavsson (Apco Lambada), 546 poäng

4. Jenny Persson (UP Summit XC), 350 poäng

5. Lars Nilsson (Ozone Addict), 176 poäng

5. Fredrik Lotse (Ozone Delta), 176 poäng

 

 

 

Göteborgspokalen flögs för första gången  21 maj 2011. Det är en enklare form av distanstävling som fungerar för såväl erfarna piloter som de som inte tävlat förut. Tävlingen arrangerades av VSK.

Resultat:
1 62.3 km 1282 m Johnny Bergholtz          Advance Omega 8        C2k      
2 59.7 km 1208 m Jocke Johansson           Ozone R10.2            VSK      
3 16.4 km 1044 m Rolf Nordström            Advance Sigma 7        VSK           
4 11.9 km  763 m Per Erander               Skywalk Cayenne3       SFG               
5  9.3 km  622 m Johan Blomqvist           Advance Omega 8        VSK                
6  9.1 km  801 m Ola Thomson               Firebird Hornet SP     VSK               
7  6.4 km  721 m Ulf Falck                 Airwave Magic4         SFG        
8  5.8 km  656 m Jonas Ostwald             Ozone Delta            VSK                   
9  5.5 km  628 m Lars Ericsson             Ozone R10.2            VSK       
10  4.9 km  594 m Lars Olsson               Firebird Hornet SP     VSK           
11  4.6 km  687 m Sven Adner                Gradient Aspen         VSK        
12  4.5 km  728 m Andreas Alexandersson     Airwave Sport 4        SFG              
13  4.2 km  700 m Pierre Serck-Hanssen      Axis Vega 3            SFG                  
14  2.0 km  573 m Henrik Persson            Ozone Mojo2 XL         SFG  

SverigeCup TOTALEN slutlig ställning 2010;

se resultat från Kittelfjäll SC.

 Årets nykomling Akro;

Emil Selin, Åre HSFK.

Årets nykomling XC;

Ullrik Eriksson, dalmåsarna.

 

 

2010 Juli SC Kittelfjäll (Sverige Cupen Del 3 av 3)

 

1. Ulf Nylander, Ö-vik, Norrskens HSFK

2. Magnus Eriksson, Borlänge, Glidflygarna

3. Fredrik Lindholm, Åre HSFK

4 Stefan Rolén, Norrsken HSFK

5 Magnus Österberg, Cirrus

6 Per Suits

7 Jonas Svedberg

8 Hans Gustavsson

9 Emanuel Brodin

10 Tor Jansson

11 Olov Nydahl

12 August Sandqvist

13 Janne Järnesjö

14 mats Danielsson

15 Jenny Persson

16 Olle Gustavsson

17 Åke Larsson-Snygg

18 Ulrik Ericsson

19 Leif Karlsson

19 Patrik Gillerstedt

19 Mats Arctaedius

19 Pierre Hansen

19 Stefan Fagerholm

19 Robert Eriksson

 

2010 Juni; SM i VÅGÅ

1. Lars Anders Jonsson     3098 poäng
 2. Fredrik Lindholm            2980
 3. Matts Eliasson              2586
 4. Ulf Nylander                  2079
 5. Fredrik Gustafsson        1907
 6. Magnus Österberg        1822
 7. Per Suits                      1776
 8. Stefan Rolén                 1760
 9. Olov Nydahl                   1640
10. Magnus Eriksson          1523
11. Lars M Falkenström      1480
12. Rasmus Persson           1438
13. Åke Kindblad                 1399
14. Håkan Lindqvist              1366
15. Janne Järnesjö               1217
16. Tobias HInas                  1157
17. Anna Rydh                     1143
18. Johan Svärd                    1109
19. Mats Andersson              1096
20. Marko Wramén                  855
21. Tor Jansson                       708
22. Lennart Westerberg            678
23. Olle Gustafsson                 545
24. Fredrik Lotse                    505
25. Jenny Persson                  456

 

 

Juni, Chabre Open 2010, Frankrike

 

1   Fredrik Angrimmer 

13  Håkan Lindqvist

18  Stefan Fagerholm

37  Johan Bergkvist

39  Magnus Grip

44  Daniel Forsberg

48  Sofia Friborg

54  Andreas Florén

74  Per-Erik Öhrner

93  Mats Danielsson

99  Björn Svedemar

 

2010 Juni; Dundret (Sverige Cupen del 2 av 3)

Inget godkänt heat, pga vädret.

 

2010 Juni; EM i Abtenau, Svenska piloternas placering (totalt 138 piloter)

38 Eriksson Magnus  SWE Ozone Mantra R10       2404

85 Eliasson Matts     SWE           Ozone R10        1725

90 Hinas Tobias        SWE          Ozone R10.3     1665

5 Nydahl Olov        SWE         Axis Mercury 09    1607

116 Johansson Joakim SWE   Airwave                1118

 

2010 Maj; Mälarcupen (Sverige Cupen del 1 av 3)

Tävlingen inställd av arrangören.

 

2010 januari: Open Andes. Merida, Venezuela

Olov Nydahl
Tobias Hinas
Magnus Eriksson

8
18
29
(av 47)

2010 januari: Pre PWC Rolda. Cali, Colombia

Olov Nydah
Magnus Eriksson
Tobias Hinas

14
28
57
(av 144)

2009 oktober: Canungra Cup. Canungra, Australien

Matts Eliasson

13
(av 70)

2009 XC Open World Series. Araxá, Brasilien

Fredrik Gustafsson

21
(av 61)

2009 augusti: British Open. St Jean de Montclar, Frankrike

Magnus Eriksson

27
(av 109)

2009 juli: EM. Nis, Serbien

Erik Rehnfeldt
Jocke Johansson
Olov Nydal
Lars Anders Jonsson
Stefan Rolén

40
63
86
96
98
(av 139)

2009 juli: Nordic PG Open. Preddvor, Slovenien

Magnus Östberg
Stefan Rolén
Roger Jönsson
Matts Eliasson
Olov Nydal
Magnus Eriksson
Åke Kindblad
Anna Rydh
Håkan Lindqvist
David Willemoth
Ulf Nylander
Lennart Westerberg
Joakim Johansson
Lennart Brandenius
Johan Swärd
Carl Cederquist
Robert Krol
Lars Ericsson
Mats Danielsson
Lars Falkenström
Henrik Olander
Håkan Persson
Jenny Persson

8
17
25
26
31
40
47
56
59
62
66
70
73
74
74
86
86
86
89
89
89
89
100
(av 100)

2009 juli: PWC. Buzet, Istra, Kroatien

Joakim Johansson
Magnus Eriksson

107
115
(av 127)

2009 juni: PWC. Talloires, Frankrike

Erik Rehnfeldt

4
(av 114)

2009 maj/juni: PWC. Pamukkale/Denizli, Turkiet

Joakim Johansson

57
(av 131)

2009 maj: För-EM, österrikiska mästerskapen. Abtenau, Österrike

Joakim Johansson

60
(av 136)

2009 april: PWC. Mun Gyeong, Korea

Matts Eliasson

46
(av 114)

2009 februari: XC-Open World Series. Manilla, Australien

Magnus Österberg

5
(av 94)

2009 januari: VM. Valle de Bravo, Mexiko

Jocke Johansson
Olov Nydal
Stefan Rolén
Anna Rydh

66
86
120
139
(av 148)

2009 januari: Monarca. Valle de Bravo, Mexiko

Stefan Rolén
Andreas Jägerhag

24
75
(av 114)

   
Uppdaterad: 2017-02-12 20:57
Skribent: Marko Wramén

Nyfiken på flygning?

fjallflygning

Skärmflygning är en idrott som passar de flesta. Läs mer här om hur du lär dig flyga.

 

 

Webshop landslagskläder

Snygga funktionella sportkläder som syns. Ingen tvekan om var du kommer ifrån. Och du behöver inte vara landslagsman/kvinna för att skaffa dem.

 

fai

FAI betyder "Fédération Aéro- nautique Internationale", det franska namnet på det internationella flygsport­förbundet, i vilket vi är medlemmar genom Svenska Flygsportförbundet.

Sidfot

Postadress:
Svenska Skärmflygförbundet
Odd Fellowvägen 38
127 32 Skärholmen

Besöksadress:
Odd Fellowvägen 38
127 32 Skärholmen

Kontakt:
Tel: +46 8 234 123
E-post: This is a mailto link

Se all info